BodySteelEnd Load15 NInitial Load6 NKnobNylon PlasticKnob Diameter0.83"Length2.01"Lock NutSteelPlunger Diameter0.20"Plunger Length0.20"Plunger PinSteelThread3/8-24Thread TypeInch
| Body | Steel |
| End Load | 15 N |
| Initial Load | 6 N |
| Knob | Nylon Plastic |
| Knob Diameter | 0.83" |
| Length | 2.01" |
| Lock Nut | Steel |
| Plunger Diameter | 0.20" |
| Plunger Length | 0.20" |
| Plunger Pin | Steel |
| Thread | 3/8-24 |
| Thread Type | Inch |