Body Length (B)1.063 inBody material12L14 SteelBody Material12L14 SteelEnd ForceHeavyFinal End Force50.00 lbFinishClear ZincInitial End Force7.00 lbLocking ElementNoNose Diameter (D) +.000-.0010.310 inNose MaterialBlack DelrinProjection Size (C)0.215 inThread Size (A)5/8-11Weight per 100 pcs0.05 lb
| Body Length (B) | 1.063 in |
| Body material | 12L14 Steel |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Heavy |
| Final End Force | 50.00 lb |
| Finish | Clear Zinc |
| Initial End Force | 7.00 lb |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) +.000-.001 | 0.310 in |
| Nose Material | Black Delrin |
| Projection Size (C) | 0.215 in |
| Thread Size (A) | 5/8-11 |
| Weight per 100 pcs | 0.05 lb |