BodyStainless SteelEnd Load26 NHandle TypeStainless KnobInitial Load9 NKnob Diameter31 mmLength69 mmLock NutStainless SteelPlunger Diameter8 mmPlunger Length8 mmPlunger PinStainless SteelThreadM16
| Body | Stainless Steel |
| End Load | 26 N |
| Handle Type | Stainless Knob |
| Initial Load | 9 N |
| Knob Diameter | 31 mm |
| Length | 69 mm |
| Lock Nut | Stainless Steel |
| Plunger Diameter | 8 mm |
| Plunger Length | 8 mm |
| Plunger Pin | Stainless Steel |
| Thread | M16 |