Body Length (B)1.750 inBody Material12L14 SteelEnd ForceLightFinal End Force14.50 lbFinishZinc Plated NoseInitial End Force5.50 lbLocking ElementYesNose Diameter (D) +0.000/-0.0010.374 inNose Material12L14 SteelPlunger MaterialSteelProjection Size (C)0.313 inThread Lock Element1Thread Size (A)3/4-10Thread TypeUNCTypeHex PlungerWidth Across Flats (E)0.375 in
| Body Length (B) | 1.750 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Light |
| Final End Force | 14.50 lb |
| Finish | Zinc Plated Nose |
| Initial End Force | 5.50 lb |
| Locking Element | Yes |
| Nose Diameter (D) +0.000/-0.001 | 0.374 in |
| Nose Material | 12L14 Steel |
| Plunger Material | Steel |
| Projection Size (C) | 0.313 in |
| Thread Lock Element | 1 |
| Thread Size (A) | 3/4-10 |
| Thread Type | UNC |
| Type | Hex Plunger |
| Width Across Flats (E) | 0.375 in |