Body Length (B)0.625 inBody material12L14 SteelBody Material12L14 SteelEnd ForceLightFinal End Force5.00 lbFinishZinc PlatedInitial End Force1.50 lbLocking ElementNoNose Diameter (D) +.000/-.0010.186 inNose MaterialCase Hardened 12L14 SteelPlunger MaterialSteelProjection Size (C)0.110 inThread Size (A)3/8-16Thread TypeUNCTypeSpring PlungerWeight per 100 pcs0.01 lb
| Body Length (B) | 0.625 in |
| Body material | 12L14 Steel |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Light |
| Final End Force | 5.00 lb |
| Finish | Zinc Plated |
| Initial End Force | 1.50 lb |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) +.000/-.001 | 0.186 in |
| Nose Material | Case Hardened 12L14 Steel |
| Plunger Material | Steel |
| Projection Size (C) | 0.110 in |
| Thread Size (A) | 3/8-16 |
| Thread Type | UNC |
| Type | Spring Plunger |
| Weight per 100 pcs | 0.01 lb |