Body Length (B)16.00 mmBody Material12L14 SteelFinal End Force7.3 lbFinishBlack OxideInitial End Force2.7 lbLocking ElementYesNose Diameter (D)1.78 mmNose MaterialBlue DelrinProjection Size (C)2.50 mmThread Size (A)M4 x 0.70TypeHex PlungerWidth Across Flats (E)1.78 mm
| Body Length (B) | 16.00 mm |
| Body Material | 12L14 Steel |
| Final End Force | 7.3 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 2.7 lb |
| Locking Element | Yes |
| Nose Diameter (D) | 1.78 mm |
| Nose Material | Blue Delrin |
| Projection Size (C) | 2.50 mm |
| Thread Size (A) | M4 x 0.70 |
| Type | Hex Plunger |
| Width Across Flats (E) | 1.78 mm |