Ball Diameter (D)0.438 inBall Material440 Stainless SteelBody Diameter (A)0.500 inBody Length (B)1.130 inBody Material303 Stainless SteelCollar Diameter (E)0.688 inCollar Width (F)0.088 inFinal End Force18.00 lbFinishBlack OxideInitial End Force8.00 lbLock TypeNoPlunger MaterialStainless SteelProjection Size (C)0.161 inThread Lock Element0TypePress Fit Ball Plunger
| Ball Diameter (D) | 0.438 in |
| Ball Material | 440 Stainless Steel |
| Body Diameter (A) | 0.500 in |
| Body Length (B) | 1.130 in |
| Body Material | 303 Stainless Steel |
| Collar Diameter (E) | 0.688 in |
| Collar Width (F) | 0.088 in |
| Final End Force | 18.00 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 8.00 lb |
| Lock Type | No |
| Plunger Material | Stainless Steel |
| Projection Size (C) | 0.161 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Type | Press Fit Ball Plunger |