Body Length (B)1.750 inBody Material303 Stainless SteelEnd ForceHeavyFinal End Force37.30 lbFinishExcellent Wear ResistanceInitial End Force6.70 lbLocking ElementNoNose Diameter (D) +0.000-0.0010.374 inNose MaterialCase Hardened 12L14 SteelPlunger MaterialSteelProjection Size (C)0.312 inThread Lock Element0Thread Size (A)3/4-10Thread TypeUNCTypeStandard Spring PlungerVLIER #SSS64Weight per 100 pcs0.14 lbWidth Across Flats (E)0.250 in
| Body Length (B) | 1.750 in |
| Body Material | 303 Stainless Steel |
| End Force | Heavy |
| Final End Force | 37.30 lb |
| Finish | Excellent Wear Resistance |
| Initial End Force | 6.70 lb |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) +0.000-0.001 | 0.374 in |
| Nose Material | Case Hardened 12L14 Steel |
| Plunger Material | Steel |
| Projection Size (C) | 0.312 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Size (A) | 3/4-10 |
| Thread Type | UNC |
| Type | Standard Spring Plunger |
| VLIER # | SSS64 |
| Weight per 100 pcs | 0.14 lb |
| Width Across Flats (E) | 0.250 in |