Body Length (E)2.000 inDiameter (A)1.1400 in1.1450 inDiameter (B)1.250 inFinishBlack OxideHandle MaterialSteelHeight (H)3.500 inLength (C)0.563 inLength (G)1.500 inLength (J)0.125 inLength (K)0.375 inMaterial12L14 SteelNose Diameter (D)0.750 inNose Length (F)0.516 inNose Material8620 SteelPlunger TypeUnfinished GroundStyleRotary Cam OperatedUse with Bushing No.54983Weight per 100 pcs0.92 lb
| Body Length (E) | 2.000 in |
| Diameter (A) | 1.1400 in1.1450 in |
| Diameter (B) | 1.250 in |
| Finish | Black Oxide |
| Handle Material | Steel |
| Height (H) | 3.500 in |
| Length (C) | 0.563 in |
| Length (G) | 1.500 in |
| Length (J) | 0.125 in |
| Length (K) | 0.375 in |
| Material | 12L14 Steel |
| Nose Diameter (D) | 0.750 in |
| Nose Length (F) | 0.516 in |
| Nose Material | 8620 Steel |
| Plunger Type | Unfinished Ground |
| Style | Rotary Cam Operated |
| Use with Bushing No. | 54983 |
| Weight per 100 pcs | 0.92 lb |