Body Length (B)0.750 inBody Material12L14 SteelEnd ForceLightFinal End Force2.70 lbFinishZinc Plated NoseInitial End Force1.30 lbJERGENS #27223Locking ElementNoNose Diameter (D) +0.000/-0.0010.092 inNose Material12L14 SteelPlunger MaterialSteelProjection Size (C)0.125 inThread Lock Element0Thread Size (A)10-32Thread TypeUNFTypeHex PlungerVLIER #PH53Width Across Flats (E)0.063 in
| Body Length (B) | 0.750 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Light |
| Final End Force | 2.70 lb |
| Finish | Zinc Plated Nose |
| Initial End Force | 1.30 lb |
| JERGENS # | 27223 |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) +0.000/-0.001 | 0.092 in |
| Nose Material | 12L14 Steel |
| Plunger Material | Steel |
| Projection Size (C) | 0.125 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Size (A) | 10-32 |
| Thread Type | UNF |
| Type | Hex Plunger |
| VLIER # | PH53 |
| Width Across Flats (E) | 0.063 in |