Ball Diameter (C)3.00 mmBall MaterialStainless SteelBody Diameter (A)4.00 mmBody Length (B)5.00 mmBody MaterialPlasticCollar Diameter (D)4.60 mmCollar Width (E)1.00 mmFinal End Force7.00 NInitial End Force3.0 NPlunger MaterialStainless SteelProjection Size (F)0.70 mmThread Length0 mmThread Lock Element0TypePress Fit Ball PlungerVLIER #PFP10
| Ball Diameter (C) | 3.00 mm |
| Ball Material | Stainless Steel |
| Body Diameter (A) | 4.00 mm |
| Body Length (B) | 5.00 mm |
| Body Material | Plastic |
| Collar Diameter (D) | 4.60 mm |
| Collar Width (E) | 1.00 mm |
| Final End Force | 7.00 N |
| Initial End Force | 3.0 N |
| Plunger Material | Stainless Steel |
| Projection Size (F) | 0.70 mm |
| Thread Length | 0 mm |
| Thread Lock Element | 0 |
| Type | Press Fit Ball Plunger |
| VLIER # | PFP10 |