Body Length (B)19.00 mmBody/Plunger MaterialSteelEnd ForceStandardFinal End Force35.0 NFinishBlack OxideInitial End Force20.0 NLocking ElementNoNose Diameter (D)4.50 mmNose MaterialSteelProjection Size (C)2.50 mmThread Lock Element0Thread Lock PatchNoThread Size (A)M10TypeSpring Plunger
| Body Length (B) | 19.00 mm |
| Body/Plunger Material | Steel |
| End Force | Standard |
| Final End Force | 35.0 N |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 20.0 N |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) | 4.50 mm |
| Nose Material | Steel |
| Projection Size (C) | 2.50 mm |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Lock Patch | No |
| Thread Size (A) | M10 |
| Type | Spring Plunger |