Body Length (B)22.00 mm0.866 inBody Material303 Stainless SteelFinal End Force15.60 lbFinishBlack OxideInitial End Force5.6 lbLocking ElementYesNose Diameter (D)4.00 mmPin Material303 Stainless SteelProjection Size (C)3.00 mm0.118 inThread Size (A)M10 x 1.50TypeSpring PlungerWidth Across Flats (E)3.1750 mm
| Body Length (B) | 22.00 mm0.866 in |
| Body Material | 303 Stainless Steel |
| Final End Force | 15.60 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 5.6 lb |
| Locking Element | Yes |
| Nose Diameter (D) | 4.00 mm |
| Pin Material | 303 Stainless Steel |
| Projection Size (C) | 3.00 mm0.118 in |
| Thread Size (A) | M10 x 1.50 |
| Type | Spring Plunger |
| Width Across Flats (E) | 3.1750 mm |