Body Length (B)25.00 mmBody Material12L14 SteelFinal End Force4.5 lbFinishZinc Plated NoseInitial End Force1.5 lbLocking ElementYesNose Diameter (D)3.43 mmNose MaterialWhite DelrinProjection Size (C)5.00 mmThread Size (A)M8 x 1.25TypeHex PlungerWidth Across Flats (E)3.43 mm
| Body Length (B) | 25.00 mm |
| Body Material | 12L14 Steel |
| Final End Force | 4.5 lb |
| Finish | Zinc Plated Nose |
| Initial End Force | 1.5 lb |
| Locking Element | Yes |
| Nose Diameter (D) | 3.43 mm |
| Nose Material | White Delrin |
| Projection Size (C) | 5.00 mm |
| Thread Size (A) | M8 x 1.25 |
| Type | Hex Plunger |
| Width Across Flats (E) | 3.43 mm |