Body Length (B)0.438 inBody Material12L14 SteelEnd ForceHeavyFinal End Force4.75 lbFinishClear ZincInitial End Force1.50 lbLocking ElementYesNose Diameter (D) +.000-.0010.070 inNose MaterialBlack DelrinProjection Size (C)0.052 inThread Size (A)8-32Weight per 100 pcs0.01 lb
| Body Length (B) | 0.438 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Heavy |
| Final End Force | 4.75 lb |
| Finish | Clear Zinc |
| Initial End Force | 1.50 lb |
| Locking Element | Yes |
| Nose Diameter (D) +.000-.001 | 0.070 in |
| Nose Material | Black Delrin |
| Projection Size (C) | 0.052 in |
| Thread Size (A) | 8-32 |
| Weight per 100 pcs | 0.01 lb |