Bolt Size (E)1/2FinishBlack OxideLength (D)3.313 inLength (F)1.188 inMaterial1018 SteelMori SeikiDURA VERTICAL 5060, DURA VERTICAL 5080, DURA VERTICAL 5100, NH4000Nose Height (G)1.000 inNose StyleHStyleHigh GripTotal Height (C)1.250 inTotal Length (A)7.375 inTotal Width (B)1.500 inTypeEdge ClampWeight per 100 pcs2.86 lbWrench Size1/4 in
| Bolt Size (E) | 1/2 |
| Finish | Black Oxide |
| Length (D) | 3.313 in |
| Length (F) | 1.188 in |
| Material | 1018 Steel |
| Mori Seiki | DURA VERTICAL 5060, DURA VERTICAL 5080, DURA VERTICAL 5100, NH4000 |
| Nose Height (G) | 1.000 in |
| Nose Style | H |
| Style | High Grip |
| Total Height (C) | 1.250 in |
| Total Length (A) | 7.375 in |
| Total Width (B) | 1.500 in |
| Type | Edge Clamp |
| Weight per 100 pcs | 2.86 lb |
| Wrench Size | 1/4 in |