Body Length (B)0.625 inBody Material12L14 SteelFinal End Force2.30 lbFinishZinc Plated NoseInitial End Force0.70 lbLocking ElementNoNose Diameter (D) +0.000-0.0010.070 inNose MaterialWhite DelrinProjection Size (C)0.094 inThread Size (A)8-32TypeHex PlungerWidth Across Flats (E)0.063 in
| Body Length (B) | 0.625 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| Final End Force | 2.30 lb |
| Finish | Zinc Plated Nose |
| Initial End Force | 0.70 lb |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) +0.000-0.001 | 0.070 in |
| Nose Material | White Delrin |
| Projection Size (C) | 0.094 in |
| Thread Size (A) | 8-32 |
| Type | Hex Plunger |
| Width Across Flats (E) | 0.063 in |