Body Length (B)2.406 inBody Material12L14 SteelEnd ForceLightFinal End Force25.00 lbFinishZinc Plated NoseInitial End Force10.00 lbLocking ElementNoNose Diameter (D) +0.000/-0.0010.499 inNose Material12L14 SteelPlunger MaterialSteelProjection Size (C)0.500 inThread Lock Element0Thread Size (A)1-8Thread TypeUNCTypeHex PlungerWidth Across Flats (E)0.375 in
| Body Length (B) | 2.406 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Light |
| Final End Force | 25.00 lb |
| Finish | Zinc Plated Nose |
| Initial End Force | 10.00 lb |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) +0.000/-0.001 | 0.499 in |
| Nose Material | 12L14 Steel |
| Plunger Material | Steel |
| Projection Size (C) | 0.500 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Size (A) | 1-8 |
| Thread Type | UNC |
| Type | Hex Plunger |
| Width Across Flats (E) | 0.375 in |