Socket Cap Screw Size1/2 inT-Slot Nut Number41412T, 1.125 in. Length T-Slot Nut Imperial (Tapped Through) ($4.40)Table Slot Size0.688 inTypeNuzzler Edge Clamp Kit
| Auxiliary lip | No |
| Design | CRWH1 |
| Housing bore diameter | 89.992 mm, 3.543 in |
| Maximum operating temperature | 100.0 °C, 212.0 °F |
| Maximum operating temperature (°F) | 100.0 °C, 212.0 |
| Minimum operating temperature | -40.0 °C, -40.0 °F |
| Minimum operating temperature (°F) | -40.0 °C, -40.0 |
| Permissible circumferential speed | 8.6 m/s |
| Rotational speed | 2700.0 r/min |
| Seal width | 11.13 mm, 0.438 in |
| Sealing lip material | Nitrile rubber (NBR) |
| Shaft diameter | 60.33 mm, 2.375 in |
| Type of outside diameter | Metal-cased with sealant coating on the outside diameter |
| Unit system | Inch |