Ball Diameter (D)0.062 inBall Material440 Stainless SteelBody Angle0Body Length (B)0.188 inBody Material12L14 SteelEnd ForceStandardFinal End Force0.50 lbFinishBlackInitial End Force0.12 lbLock TypeNoLocking Element PresentNoPlunger MaterialStainless SteelProjection Size (C)0.020 inThread Lock Element0Thread Size (A)4-48Thread TypeUNFThreads per Inch48TypeBall Plunger
| Ball Diameter (D) | 0.062 in |
| Ball Material | 440 Stainless Steel |
| Body Angle | 0 |
| Body Length (B) | 0.188 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Standard |
| Final End Force | 0.50 lb |
| Finish | Black |
| Initial End Force | 0.12 lb |
| Lock Type | No |
| Locking Element Present | No |
| Plunger Material | Stainless Steel |
| Projection Size (C) | 0.020 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Size (A) | 4-48 |
| Thread Type | UNF |
| Threads per Inch | 48 |
| Type | Ball Plunger |