Body Length (B)0.750 inBody Material12L14 SteelEnd ForceHeavyFinal End Force9.00 lbFinishBlack OxideInitial End Force2.00 lbLocking ElementYesNose Diameter (D) +0.000/-0.0010.118 inNose Material12L14 SteelPlunger MaterialSteelProjection Size (C)0.125 inThread Lock Element1Thread Size (A)1/4-20Thread TypeUNCTypeHex PlungerVLIER #PH54BNWidth Across Flats (E)0.078 in
| Body Length (B) | 0.750 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Heavy |
| Final End Force | 9.00 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 2.00 lb |
| Locking Element | Yes |
| Nose Diameter (D) +0.000/-0.001 | 0.118 in |
| Nose Material | 12L14 Steel |
| Plunger Material | Steel |
| Projection Size (C) | 0.125 in |
| Thread Lock Element | 1 |
| Thread Size (A) | 1/4-20 |
| Thread Type | UNC |
| Type | Hex Plunger |
| VLIER # | PH54BN |
| Width Across Flats (E) | 0.078 in |