Body Length (E)2.250 inDiameter (A)1.5150 in1.5200 inDiameter (B)1.625 inFinishBlack OxideHandle MaterialSteelHeight (H)4.500 inLength (C)0.688 inLength (G)1.875 inLength (J)0.125 inLength (K)0.438 inMaterial12L14 SteelNose Diameter (D)1.000 inNose Length (F)0.625 inNose Material8620 SteelPlunger TypeUnfinished GroundStyleRotary Cam OperatedUse with Bushing No.54985Weight per 100 pcs1.85 lb
| Body Length (E) | 2.250 in |
| Diameter (A) | 1.5150 in1.5200 in |
| Diameter (B) | 1.625 in |
| Finish | Black Oxide |
| Handle Material | Steel |
| Height (H) | 4.500 in |
| Length (C) | 0.688 in |
| Length (G) | 1.875 in |
| Length (J) | 0.125 in |
| Length (K) | 0.438 in |
| Material | 12L14 Steel |
| Nose Diameter (D) | 1.000 in |
| Nose Length (F) | 0.625 in |
| Nose Material | 8620 Steel |
| Plunger Type | Unfinished Ground |
| Style | Rotary Cam Operated |
| Use with Bushing No. | 54985 |
| Weight per 100 pcs | 1.85 lb |