Body Length (B)1.500 inBody Material12L14 SteelFinal End Force25.50 lbFinishBlack OxideInitial End Force10.50 lbLocking ElementNoNose Diameter (D) +0.000-0.0010.310 inNose MaterialBlue DelrinProjection Size (C)0.313 inThread Size (A)5/8-11TypeHex PlungerWidth Across Flats (E)0.313 in
| Body Length (B) | 1.500 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| Final End Force | 25.50 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 10.50 lb |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) +0.000-0.001 | 0.310 in |
| Nose Material | Blue Delrin |
| Projection Size (C) | 0.313 in |
| Thread Size (A) | 5/8-11 |
| Type | Hex Plunger |
| Width Across Flats (E) | 0.313 in |