Body Length (B)22.00 mmBody/Plunger Material300 series stainless steelFinal End Force55.0 NFinishBlack OxideInitial End Force30.0 NLocking ElementNoNose Diameter (D)6.00 mmNose MaterialSteelProjection Size (C)3.50 mmThread Size (A)M12TypeSpring Plunger
| Body Length (B) | 22.00 mm |
| Body/Plunger Material | 300 series stainless steel |
| Final End Force | 55.0 N |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 30.0 N |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) | 6.00 mm |
| Nose Material | Steel |
| Projection Size (C) | 3.50 mm |
| Thread Size (A) | M12 |
| Type | Spring Plunger |