BodySteelEnd Load21 NInitial Load8 NKnobNylon PlasticKnob Diameter25 mmLength61 mmLock NutSteelPlunger Diameter6 mmPlunger Length6 mmPlunger PinSteelThreadM12Thread TypeMetric
| Body | Steel |
| End Load | 21 N |
| Initial Load | 8 N |
| Knob | Nylon Plastic |
| Knob Diameter | 25 mm |
| Length | 61 mm |
| Lock Nut | Steel |
| Plunger Diameter | 6 mm |
| Plunger Length | 6 mm |
| Plunger Pin | Steel |
| Thread | M12 |
| Thread Type | Metric |