Body Length (B)0.750 inBody Material303 Stainless SteelEnd ForceLightFinal End Force2.70 lbFinishZinc Plated NoseInitial End Force1.30 lbLocking ElementNoNose Diameter (D) +0.000-0.0010.092 inNose Material303 Stainless SteelPlunger MaterialStainless SteelProjection Size (C)0.125 inThread Lock Element0Thread Size (A)10-32Thread TypeUNFTypeHex PlungerVLIER #SSPH53Width Across Flats (E)0.063 in
| Body Length (B) | 0.750 in |
| Body Material | 303 Stainless Steel |
| End Force | Light |
| Final End Force | 2.70 lb |
| Finish | Zinc Plated Nose |
| Initial End Force | 1.30 lb |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) +0.000-0.001 | 0.092 in |
| Nose Material | 303 Stainless Steel |
| Plunger Material | Stainless Steel |
| Projection Size (C) | 0.125 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Size (A) | 10-32 |
| Thread Type | UNF |
| Type | Hex Plunger |
| VLIER # | SSPH53 |
| Width Across Flats (E) | 0.063 in |