Body Length (B)0.375 inBody material303 Stainless SteelBody Material303 Stainless SteelEnd ForceLightFinal End Force1.50 lbFinishExcellent Wear ResistanceInitial End Force0.50 lbLocking Element PresentNoLocking Patch PresentNoNose Diameter (D) +.000-.0010.046 inNose Material303 Stainless SteelProjection Size (C)0.036 inThread Size (A)6-32Weight per 100 pcs0.01 lb
| Body Length (B) | 0.375 in |
| Body material | 303 Stainless Steel |
| Body Material | 303 Stainless Steel |
| End Force | Light |
| Final End Force | 1.50 lb |
| Finish | Excellent Wear Resistance |
| Initial End Force | 0.50 lb |
| Locking Element Present | No |
| Locking Patch Present | No |
| Nose Diameter (D) +.000-.001 | 0.046 in |
| Nose Material | 303 Stainless Steel |
| Projection Size (C) | 0.036 in |
| Thread Size (A) | 6-32 |
| Weight per 100 pcs | 0.01 lb |