Body Length (B)1.250 inBody Material12L14 SteelEnd ForceLightFinal End Force9.30 lbFinishZinc PlatedInitial End Force2.7 lbLocking ElementNoNORTHWESTERN #33213PNose Diameter (D) +0.000/-0.0010.248 inNose MaterialCase Hardened 12L14 SteelPlunger MaterialSteelProjection Size (C)0.250 inThread Lock Element0Thread Size (A)1/2-13Thread TypeUNCVLIER #S61Weight per 100pcs0.05 lbWidth Across Flats (E)0.188 in
| Body Length (B) | 1.250 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Light |
| Final End Force | 9.30 lb |
| Finish | Zinc Plated |
| Initial End Force | 2.7 lb |
| Locking Element | No |
| NORTHWESTERN # | 33213P |
| Nose Diameter (D) +0.000/-0.001 | 0.248 in |
| Nose Material | Case Hardened 12L14 Steel |
| Plunger Material | Steel |
| Projection Size (C) | 0.250 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Size (A) | 1/2-13 |
| Thread Type | UNC |
| VLIER # | S61 |
| Weight per 100pcs | 0.05 lb |
| Width Across Flats (E) | 0.188 in |