Body Length (B)32.00 mmBody material12L14 SteelBody Material12L14 SteelFinal End Force17.4 lbFinishBlack OxideInitial End Force6.6 lbLocking ElementNoNose Diameter (D)6.30 mmNose Material12L14 SteelProjection Size (C)6.00 mmThread Size (A)M12 x 1.75TypeHex PlungerWidth Across Flats (E)6.30 mm
| Body Length (B) | 32.00 mm |
| Body material | 12L14 Steel |
| Body Material | 12L14 Steel |
| Final End Force | 17.4 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 6.6 lb |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) | 6.30 mm |
| Nose Material | 12L14 Steel |
| Projection Size (C) | 6.00 mm |
| Thread Size (A) | M12 x 1.75 |
| Type | Hex Plunger |
| Width Across Flats (E) | 6.30 mm |