BodySteelEnd Load30 NHandle TypeNylon KnobInitial Load11 NKnob Diameter1.22"Length2.72"Plunger Diameter.310"Plunger Length.310"Plunger PinSteelThread5/8-11Thread TypeInch
| Body | Steel |
| End Load | 30 N |
| Handle Type | Nylon Knob |
| Initial Load | 11 N |
| Knob Diameter | 1.22" |
| Length | 2.72" |
| Plunger Diameter | .310" |
| Plunger Length | .310" |
| Plunger Pin | Steel |
| Thread | 5/8-11 |
| Thread Type | Inch |