Body Length (B)20.00 mm0.787 inBody Material12L14 SteelFinal End Force4.50 lbFinishBlack OxideInitial End Force1.6 lbLocking ElementYesNose Diameter (D)2.70 mmPin MaterialSteelProjection Size (C)2.50 mm0.098 inThread Size (A)M6x1TypeSpring PlungerWidth Across Flats (E)1.98 mm
| Body Length (B) | 20.00 mm0.787 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| Final End Force | 4.50 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 1.6 lb |
| Locking Element | Yes |
| Nose Diameter (D) | 2.70 mm |
| Pin Material | Steel |
| Projection Size (C) | 2.50 mm0.098 in |
| Thread Size (A) | M6x1 |
| Type | Spring Plunger |
| Width Across Flats (E) | 1.98 mm |