BodySteelEnd Load15 NInitial Load6 NKnobNylon PlasticKnob Diameter21 mmLength51 mmLock NutSteelPlunger Diameter5 mmPlunger Length5 mmPlunger PinSteelThreadM10Thread TypeMetric
| Body | Steel |
| End Load | 15 N |
| Initial Load | 6 N |
| Knob | Nylon Plastic |
| Knob Diameter | 21 mm |
| Length | 51 mm |
| Lock Nut | Steel |
| Plunger Diameter | 5 mm |
| Plunger Length | 5 mm |
| Plunger Pin | Steel |
| Thread | M10 |
| Thread Type | Metric |