BodyStainless SteelEnd Load15 NHandle TypePlastic KnobInitial Load6 NKnob Diameter0.83"Length1.77"Lock NutStainless SteelPlunger Diameter.200"Plunger Length.200"Plunger PinStainless SteelThread3/8-24Thread TypeInch
| Body | Stainless Steel |
| End Load | 15 N |
| Handle Type | Plastic Knob |
| Initial Load | 6 N |
| Knob Diameter | 0.83" |
| Length | 1.77" |
| Lock Nut | Stainless Steel |
| Plunger Diameter | .200" |
| Plunger Length | .200" |
| Plunger Pin | Stainless Steel |
| Thread | 3/8-24 |
| Thread Type | Inch |