Body Length (B)0.625 inBody Material12L14 SteelEnd ForceLightFinal End Force2.30 lbFinishZinc PlatedInitial End Force0.70 lbLocking ElementNoNORTHWESTERN #33202PNose Diameter (D) +0.000/-0.0010.070 inNose MaterialCase Hardened 12L14 SteelPlunger MaterialSteelProjection Size (C)0.093 inThread Lock Element0Thread Size (A)8-32Thread TypeUNCVLIER #S51Weight per 100pcs0.01 lbWidth Across Flats (E)0.050 in
| Body Length (B) | 0.625 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Light |
| Final End Force | 2.30 lb |
| Finish | Zinc Plated |
| Initial End Force | 0.70 lb |
| Locking Element | No |
| NORTHWESTERN # | 33202P |
| Nose Diameter (D) +0.000/-0.001 | 0.070 in |
| Nose Material | Case Hardened 12L14 Steel |
| Plunger Material | Steel |
| Projection Size (C) | 0.093 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Size (A) | 8-32 |
| Thread Type | UNC |
| VLIER # | S51 |
| Weight per 100pcs | 0.01 lb |
| Width Across Flats (E) | 0.050 in |