BodySteelEnd Load45 NInitial Load19 NKnobPlasticKnob Diameter31 mmLength91 mmLock NutSteelLockingLock-OutPlunger Diameter10 mmPlunger Length10 mmPlunger PinSteelThreadM20Thread TypeMetric
| Body | Steel |
| End Load | 45 N |
| Initial Load | 19 N |
| Knob | Plastic |
| Knob Diameter | 31 mm |
| Length | 91 mm |
| Lock Nut | Steel |
| Locking | Lock-Out |
| Plunger Diameter | 10 mm |
| Plunger Length | 10 mm |
| Plunger Pin | Steel |
| Thread | M20 |
| Thread Type | Metric |