Body Length (B)29.00 mmBody material12L14 SteelBody Material12L14 SteelFinal End Force7.2 lbFinishZinc Plated NoseInitial End Force2.8 lbLocking ElementNoNose Diameter (D)4.72 mmNose MaterialWhite DelrinProjection Size (C)5.00 mmThread Size (A)M10 x 1.50TypeHex PlungerWidth Across Flats (E)4.72 mm
| Body Length (B) | 29.00 mm |
| Body material | 12L14 Steel |
| Body Material | 12L14 Steel |
| Final End Force | 7.2 lb |
| Finish | Zinc Plated Nose |
| Initial End Force | 2.8 lb |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) | 4.72 mm |
| Nose Material | White Delrin |
| Projection Size (C) | 5.00 mm |
| Thread Size (A) | M10 x 1.50 |
| Type | Hex Plunger |
| Width Across Flats (E) | 4.72 mm |