Body Length (B)0.563 inBody material12L14 SteelBody Material12L14 SteelEnd ForceHeavyFinal End Force15.50 lbFinishBlack OxideInitial End Force3.75 lbLocking ElementNoNose Diameter (D) +.000/-.0010.135 inNose MaterialCase Hardened 12L14 SteelPlunger MaterialSteelProjection Size (C)0.084 inThread Size (A)5/16-18Thread TypeUNCTypeSpring PlungerWeight per 100 pcs0.01 lb
| Body Length (B) | 0.563 in |
| Body material | 12L14 Steel |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Heavy |
| Final End Force | 15.50 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 3.75 lb |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) +.000/-.001 | 0.135 in |
| Nose Material | Case Hardened 12L14 Steel |
| Plunger Material | Steel |
| Projection Size (C) | 0.084 in |
| Thread Size (A) | 5/16-18 |
| Thread Type | UNC |
| Type | Spring Plunger |
| Weight per 100 pcs | 0.01 lb |