BodyStainless SteelEnd Load26 NHandle TypeStainless KnobInitial Load9 NKnob Diameter1.22"Length2.72"Lock NutStainless SteelPlunger Diameter.310"Plunger Length.310"Plunger PinStainless SteelThread5/8-11Thread TypeInch
| Body | Stainless Steel |
| End Load | 26 N |
| Handle Type | Stainless Knob |
| Initial Load | 9 N |
| Knob Diameter | 1.22" |
| Length | 2.72" |
| Lock Nut | Stainless Steel |
| Plunger Diameter | .310" |
| Plunger Length | .310" |
| Plunger Pin | Stainless Steel |
| Thread | 5/8-11 |
| Thread Type | Inch |