BodySteelEnd Load17 NInitial Load7 NKnobPlasticKnob Diameter0.83"Length2.01"Lock NutSteelLockingLock-OutPlunger Diameter0.20"Plunger Length0.20"Plunger PinSteelThread3/8-24Thread TypeInch
| Body | Steel |
| End Load | 17 N |
| Initial Load | 7 N |
| Knob | Plastic |
| Knob Diameter | 0.83" |
| Length | 2.01" |
| Lock Nut | Steel |
| Locking | Lock-Out |
| Plunger Diameter | 0.20" |
| Plunger Length | 0.20" |
| Plunger Pin | Steel |
| Thread | 3/8-24 |
| Thread Type | Inch |