Body Length (B)0.750 inBody Material303 Stainless SteelEnd ForceHeavyFinal End Force9.00 lbFinishBlack OxideInitial End Force2.00 lbLocking ElementNoNose Diameter (D) +0.000-0.0010.118 inNose Material303 Stainless SteelPlunger MaterialStainless SteelProjection Size (C)0.125 inThread Lock Element0Thread Size (A)1/4-20Thread TypeUNCTypeHex PlungerVLIER #SSPH54BWidth Across Flats (E)0.078 in
| Body Length (B) | 0.750 in |
| Body Material | 303 Stainless Steel |
| End Force | Heavy |
| Final End Force | 9.00 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 2.00 lb |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) +0.000-0.001 | 0.118 in |
| Nose Material | 303 Stainless Steel |
| Plunger Material | Stainless Steel |
| Projection Size (C) | 0.125 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Size (A) | 1/4-20 |
| Thread Type | UNC |
| Type | Hex Plunger |
| VLIER # | SSPH54B |
| Width Across Flats (E) | 0.078 in |