Body Length (B)22.00 mm0.866 inBody material303 Stainless SteelBody Material303 Stainless SteelFinal End Force7.80 lbFinishBlack OxideInitial End Force2.0 lbLocking ElementNoNose Diameter (D)3.50 mmPin Material303 Stainless SteelProjection Size (C)3.00 mm0.118 inThread Size (A)M8 x 1.25TypeSpring PlungerWidth Across Flats (E)2.3622 mm
| Body Length (B) | 22.00 mm0.866 in |
| Body material | 303 Stainless Steel |
| Body Material | 303 Stainless Steel |
| Final End Force | 7.80 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 2.0 lb |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) | 3.50 mm |
| Pin Material | 303 Stainless Steel |
| Projection Size (C) | 3.00 mm0.118 in |
| Thread Size (A) | M8 x 1.25 |
| Type | Spring Plunger |
| Width Across Flats (E) | 2.3622 mm |