Ball Diameter (D)0.312 inBall Material440 Stainless SteelBody Diameter (A)0.375 inBody Length (B)0.790 inBody Material303 Stainless SteelCollar Diameter (E)0.500 inCollar Width (F)0.078 inFinal End Force14.00 lbFinishBlack OxideInitial End Force5.00 lbLock TypeNoPlunger MaterialStainless SteelProjection Size (C)0.110 inThread Lock Element0TypePress Fit Ball Plunger
| Ball Diameter (D) | 0.312 in |
| Ball Material | 440 Stainless Steel |
| Body Diameter (A) | 0.375 in |
| Body Length (B) | 0.790 in |
| Body Material | 303 Stainless Steel |
| Collar Diameter (E) | 0.500 in |
| Collar Width (F) | 0.078 in |
| Final End Force | 14.00 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 5.00 lb |
| Lock Type | No |
| Plunger Material | Stainless Steel |
| Projection Size (C) | 0.110 in |
| Thread Lock Element | 0 |
| Type | Press Fit Ball Plunger |