Body Length (B)16.00 mmBody material12L14 SteelBody Material12L14 SteelFinal End Force2.3 lbFinishZinc Plated NoseInitial End Force0.7 lbLocking ElementNoNose Diameter (D)1.78 mmNose MaterialWhite DelrinProjection Size (C)2.50 mmThread Size (A)M4 x 0.70TypeHex PlungerWidth Across Flats (E)1.78 mm
| Body Length (B) | 16.00 mm |
| Body material | 12L14 Steel |
| Body Material | 12L14 Steel |
| Final End Force | 2.3 lb |
| Finish | Zinc Plated Nose |
| Initial End Force | 0.7 lb |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) | 1.78 mm |
| Nose Material | White Delrin |
| Projection Size (C) | 2.50 mm |
| Thread Size (A) | M4 x 0.70 |
| Type | Hex Plunger |
| Width Across Flats (E) | 1.78 mm |