Body Length (B)38.00 mmBody Material12L14 SteelFinal End Force25.5 lbFinishBlack OxideInitial End Force10.5 lbLocking ElementYesNose Diameter (D)7.87 mmNose MaterialBlue DelrinProjection Size (C)8.00 mmThread Size (A)M16 x 2.0TypeHex PlungerWidth Across Flats (E)7.87 mm
| Body Length (B) | 38.00 mm |
| Body Material | 12L14 Steel |
| Final End Force | 25.5 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 10.5 lb |
| Locking Element | Yes |
| Nose Diameter (D) | 7.87 mm |
| Nose Material | Blue Delrin |
| Projection Size (C) | 8.00 mm |
| Thread Size (A) | M16 x 2.0 |
| Type | Hex Plunger |
| Width Across Flats (E) | 7.87 mm |