Body MaterialSteelEnd ForceLightFinal End Force31.00 lbFinishBlack OxideInitial End Force4.0 lbLocking ElementNoProjection Size (C)0.500 inThread Length (B)2.406 inThread Size (A)1-8Width Across Flats (E)0.500 inWidth Across Flats (R)0.500 in
| Body Material | Steel |
| End Force | Light |
| Final End Force | 31.00 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 4.0 lb |
| Locking Element | No |
| Projection Size (C) | 0.500 in |
| Thread Length (B) | 2.406 in |
| Thread Size (A) | 1-8 |
| Width Across Flats (E) | 0.500 in |
| Width Across Flats (R) | 0.500 in |