Ball Diameter (D)0.188 inBall MaterialStainless SteelBody Diameter (A)0.250 inBody Length (B)0.480 inBody Material12L14 SteelCollar Diameter (E)0.312 inCollar Width (F)0.044 inFinal End Force7.00 lbFinishBlack OxideInitial End Force3.00 lbLock TypeNoPlunger MaterialStainless SteelProjection Size (C)0.070 inThread Lock Element0TypePress Fit Ball Plunger
| Block material | Polypropylene |
| Box height | 8.3 in |
| Box length | 20.3 in |
| Box width | 11.6 in |
| Bristle material | Polyester |
| Bristle stiffness | Medium |
| Color | Yellow |
| Complies with (EC) 1935/2004 on food contact materials¹ | Yes |
| Complies with UK 2019 No. 704 on food contact materials | Yes |
| Country of Origin | Denmark |
| Cubic size | 0.0689 ft3 |
| Customs tariff no | 96039099 |
| Design registration no | EU 002175075-1-2, GB 90021750750001-0002 |
| FDA-compliant raw material (CFR 21) | Yes |
| GTIN-14 number (Box quantity) | 15705020537063 |
| Height (in) | 2.4 |
| Is halal and kosher compliant | Yes |
| Length | 19.685 in |
| Length/depth | 19.7 in |
| Material | Polypropylene;Polyester;Stainless steel (AISI 304) |
| Max cleaning temperature (dishwasher) (°F) | 199.4 |
| Max drying temperature (°F) | 212 |
| Max pH-value in Usage Concentration | 10.5 pH |
| Max usage temperature (food contact) (°F) | 176 |
| Max usage temperature (non food contact) (°F) | 176 |
| Meets the REACH Regulation (EC) No. 1907/2006 | Yes |
| Min pH-value in usage concentration | 2 pH |
| Min usage temperature (°F) | -4 |
| Produced according to EU regulation 2023/2006/EC of good manufacturing practice | Yes |
| Product diameter | 2.4 in |
| Recommended sterilisation temperature (autoclave) (°F) | 249.8 |
| Tare total | 0.07 lbs |
| Use of phthalates and bisphenol A | No |
| Visible bristle length | 1.1 in |
| Weight cardboard (Recycling symbol "20" PAP) | 0.07 lbs |
| Width (in) | 2.6 |