Body Length (B)1.250 inBody Material12L14 SteelCARR LANE #CL-70-SPN-1End ForceHeavyFinal End Force17.40 lbFinishBlack OxideInitial End Force6.60 lbLocking ElementYesNORTHWESTERN #33011Nose Diameter (D) +0.000-0.0010.248 inNose MaterialBlack DelrinPlunger MaterialDelrinProjection Size (C)0.250 inThread Lock Element1Thread Size (A)1/2-13Thread TypeUNCTypeStandard Spring PlungerVLIER #NNS60NWeight per 100 pcs0.04 lbWidth Across Flats (E)0.188 in
| Body Length (B) | 1.250 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| CARR LANE # | CL-70-SPN-1 |
| End Force | Heavy |
| Final End Force | 17.40 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 6.60 lb |
| Locking Element | Yes |
| NORTHWESTERN # | 33011 |
| Nose Diameter (D) +0.000-0.001 | 0.248 in |
| Nose Material | Black Delrin |
| Plunger Material | Delrin |
| Projection Size (C) | 0.250 in |
| Thread Lock Element | 1 |
| Thread Size (A) | 1/2-13 |
| Thread Type | UNC |
| Type | Standard Spring Plunger |
| VLIER # | NNS60N |
| Weight per 100 pcs | 0.04 lb |
| Width Across Flats (E) | 0.188 in |