Body Length (B)1.750 inBody Material12L14 SteelCARR LANE #CL-90-SPS-1End ForceHeavyFinal End Force37.30 lbFinishBlack OxideInitial End Force6.70 lbLocking ElementYesNORTHWESTERN #33119Nose Diameter (D) +0.000/-0.0010.374 inNose MaterialCase Hardened 12L14 SteelPlunger MaterialSteelProjection Size (C)0.312 inThread Lock Element1Thread Size (A)3/4-10Thread TypeUNCVLIER #S64NWeight per 100pcs0.14 lbWidth Across Flats (E)0.250 in
| Body Length (B) | 1.750 in |
| Body Material | 12L14 Steel |
| CARR LANE # | CL-90-SPS-1 |
| End Force | Heavy |
| Final End Force | 37.30 lb |
| Finish | Black Oxide |
| Initial End Force | 6.70 lb |
| Locking Element | Yes |
| NORTHWESTERN # | 33119 |
| Nose Diameter (D) +0.000/-0.001 | 0.374 in |
| Nose Material | Case Hardened 12L14 Steel |
| Plunger Material | Steel |
| Projection Size (C) | 0.312 in |
| Thread Lock Element | 1 |
| Thread Size (A) | 3/4-10 |
| Thread Type | UNC |
| VLIER # | S64N |
| Weight per 100pcs | 0.14 lb |
| Width Across Flats (E) | 0.250 in |