Body Length (B)0.750 inBody material12L14 SteelBody Material12L14 SteelEnd ForceLightFinal End Force5.50 lbFinishClear ZincInitial End Force1.75 lbLocking ElementNoNose Diameter (D) +.000-.0010.248 inNose MaterialWhite DelrinProjection Size (C)0.151 inThread Size (A)1/2-13Weight per 100 pcs0.02 lb
| Body Length (B) | 0.750 in |
| Body material | 12L14 Steel |
| Body Material | 12L14 Steel |
| End Force | Light |
| Final End Force | 5.50 lb |
| Finish | Clear Zinc |
| Initial End Force | 1.75 lb |
| Locking Element | No |
| Nose Diameter (D) +.000-.001 | 0.248 in |
| Nose Material | White Delrin |
| Projection Size (C) | 0.151 in |
| Thread Size (A) | 1/2-13 |
| Weight per 100 pcs | 0.02 lb |