C0.250 inD1/4-20Diameter A1.000 inHeight B1.000 inHolding Capacity Dia.0.125-1.125 inLength1.250 inMaterialAlnico magnetStyleMagneticTypeStandoff
| C | 0.250 in |
| D | 1/4-20 |
| Diameter A | 1.000 in |
| Height B | 1.000 in |
| Holding Capacity Dia. | 0.125-1.125 in |
| Length | 1.250 in |
| Material | Alnico magnet |
| Style | Magnetic |
| Type | Standoff |